Více Zavřít
Zápas

Zlato míří na Slovensko! Strhující finále dokonalo zisk zlatého hattricku

10. 6. 2017 | Petr Dejnožka
Poslední utkání v pořadí dvanáctého mistrovství světa v hokejbalu nabídlo parádní podívanou, přehlídku desíti branek, skvělých brankářských zákroků a nespoutanou slovenskou radost. Obhájci titulu ze Slovenska dokázali ve východočeských Pardubicích dokonat zlatý hattrick i přesto, že si v zápase promarnili tříbrankové vedení! Rozhodující trefu vsítil v přesilové hře 115 vteřin před koncem Patrik Svitana a rozhodl o tom, že Slováci po výsledku 6:4 získali zlaté medaile potřetí v řadě!

Po bronzovém boji mezi Českou republikou a Řeckem, ve kterém naše barvy vybojovaly cenný kov, přišla závěrečná bitva o titul mistra světa. A začala velkolepým způsobem! Již po devatenácti vteřinách hry skvělý náběh na kruhy předvedl slovenský útočník Jaroslav Martinusík, který prudkým zakončením poslal Slováky do vedení. O 39 vteřin později do slovenských barev laděná Tipsport arena explodovala podruhé! Kanadský brankář nejprve zlikvidoval dvě střely Lukáše Maděry, na třetí dorážku Michala Hrivnáka však již nedosáhl.

Slovenská extáze nebrala konce, hokejbalisté ze zámoří vstup do utkání vůbec nepodchytili a v čase 7:22 inkasovali potřetí. Vysoký nápřah přinesl tvrdou ránu z voleje v podání Borise Oravce, čímž slovenský útočník využil přesilovou hru a navýšil skóre již na 3:0! Javorové listy se však nevzdaly, ještě v první části nepříznivé skóre korigovaly a nastartovaly tím jeden z největších obratů v hokejbalových dějinách.

Gólmana Petríka nejprve prostřelil Remi Laurencelle, chvíli na to snížil na rozdíl jediného gólu v početní výhodě nejproduktivnější hráč celého turnaje Danick Martel. Do kabin se po první třetině šlo za stavu 3:2 pro Slovensko, po pauze však našim sousedům radost na tváři příliš dlouho nevydržela. V polovině druhé třetiny totiž rozhodčí poslal Slováky do třech a Kanaďané tak dostali možnost naplno ukázat, jak silní jsou v přesilových hrách.

Dvojnásobná přesilová hra přinesla dvě trefy kanadských hráčů a otočení průběžného skóre finále mistrovství světa! Podruhé v klíčovém souboji šampionátu se do střelecké listiny zapsal Danick Martel, jehož sedmý gól v Pardubicích přinesl vyrovnání. V pokračující početní výhodě se Kanada dostala poprvé v zápase do vedení, skvělou ránu příklepem ukázal pardubickému publiku Marcus Power, čímž překonal slovenského gólmana Petríka již počtvrté.

Ani Kanaďanům však radost z náskoku dlouho nevydržela, ještě v průběhu druhého dějství přispěchal obhájce titulu s vyrovnáním. Milan Rampáček si krátce po vhazování podržel míček na holi, počkal si na ideální okamžik a po zemi našel skulinku ve výstroji gólmana Barlowa! Diváci, kterých se na finálový duel sešlo 4 150, sledovali prvotřídní hokejbalovou podívanou, skvělé zákroky brankářů a také nastřelenou tyčku v podání Jaroslava Martinusíka.

Když už se zdálo, že zápas dojde za stavu 4:4 do prodloužení, dostalo Slovensko možnost zahrát si dvojnásobnou přesilovou hru. Početní výhodu pět na tři sice nevyužilo, vzápětí ale strhlo skóre na svoji stranu! Stejně jako v semifinále se hrdinou stal Patrik Svitana, jehož přesná dělovka skončila v síti a rozjásala slovenské příznivce! Následně dal razítko na slovenskou euforii střelou přes celé hřiště do prázdné branky Michal Hrivnák a pečetil tím dokonání zlatého hattricku po výsledku 6:4!

Ohlasy

Ian Moores (hlavní trenér Kanady): Myslím, že jsme odehráli skvělý turnaj. Mám spoustu respektu pro své hráče, realizační tým i kanadskou hokejbalovou asociaci. Reprezentovali jsme svou zemi hrdě a solidně. Prohra ve finále nás hodně mrzí, před třetí třetinou bylo skóre vyrovnané a vyhrát mohl kterýkoli ze soupeřů. Celkově jsme odehráli povedené mistrovství, ale hodně nás štve, že jedeme domů bez vítězné trofeje. Organizační výbor odvedl vynikající práci, Pardubice jsou krásné město, i Česká republika jako taková je skvělá země. Cítili jsme se tu opravdu výborně.

Jozef Ďuriš (hlavní trenér Slovensko): Do finále jsme vstupovali s tím, že chceme tenhle zápas vyhrát. Měli jsme výborný úvod, zaskočili jsme Kanadu v prvních minutách, po kterých jsme vedli 3:0. Měli jsme ale celý zápas před sebou, což se i potvrdilo, Kanada pak otočila na 4:3. Avšak obrovskou vůlí, chtěním a trpělivostí jsme zápas nakonec otočili a získali třetí titul v řadě.