Více Zavřít
Zápas

Heroický obrat proti Indii! Češi jsou v semifinále, kde vyzvou Slováky

8. 6. 2017 | Petr Sumbal
V repríze finále MS z Plzně roku 2009 na sebe ve čtvrtfinále narazily reprezentace České republiky a Indie. A stejně jako před osmi lety to byli čeští hokejbalisté, kteří po závěrečném hvizdu zvedali ruce nad hlavu. Bylo to ale pořádně vydřené vítězství. Po dvou třetinách stále svítilo i přes výraznou převahu Čechů na kostce bezbrankové skóre. Ve třetí třetině pak Tipsport arena zmlkla, když Indie otevřela skóre. Češi se však nevzdali, vstali z mrtvých, a díky báječnému obratu si zajistili místenky do zítřejšího semifinále proti Slovákům.

Česko, po celý zápas podporované fanoušky našlapanou Tipsport arenou, bylo v první třetině lepším týmem, ale divákům gólovou radost nedopřálo. Nejvíc to v publiku zahučelo při šanci Daniela Hnízdila z 13. minuty, jeho zakončení přímo ze vzduchu však dokázal Deepe Toor v brance Indie vyrazit. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Ve 24. minutě se v ofenzivě hodně hlasitě připomněli Indové. Rychlou střelu Sandhua Lukáš Heczko škrtl lapačkou a pak se míček odrazil od břevna jeho branky. O minutu později se zase předvedl Toor, který nejprve vyrazil střelu Tomáše Wróbela a pak vložil svou hůl i do dorážky Michala Kručka do odkryté brány.

V závěru druhé patnáctiminutovky jakoby Indové neunesli nepovedenou přesilovku a sami se vzápětí poslali do tří, když jim vytekly nervy při soubojích u mantinelu. Během dvouminutové dvojnásobné přesilovky se dostal ke slovu i videorozhodčí, střelu Tomáše Kudely však správně jako gólovou neuznal, míček brankovou čáru nepřešel.

V 39. minutě třetí části hry diváky vyburcovala ostrá srážka a následně šarvátka Martina Špačka s Amritem Purewalem. Hrálo se čtyři na čtyři a více prostoru na hřišti přineslo i české přečíslení dvou na jednoho. Jan Bílý ale střelou z první branku netrefil. To Indové o minutu později naložili se svou šancí lépe. Před brankou Česka se nejrychleji zorientoval Paul Chima a dorážkou mezi betony dostal náladu českých fanoušků hluboko pod bod mrazu.

Čechy z nejhoršího dostala paradoxně hrající legenda indického hokejbalu. Rozhodčí vyloučili Smitera Kailu a Češi konečně trestali. Erupce gólového nadšení mohla vypuknout rovnou nadvakrát, protože doklepnutí Tomáše Wróbela posvětil rozhodčí až po poradě s kolegou u videa.

Pouhých devět sekund uběhlo od heroického českého vyrovnání, když přišel další důvod k obrovskému nadšení většiny z téměř pětitisícového kotle Tipsport areny. Také dorážku Jana Bílého uznal až videorozhodčí a Češi rázem vedli 2:1!

Indové, viditelně opařeni tím, že jim téměř vyhrané utkání začíná protékat mezi prsty, zkoušeli všechno možné. Odvolali brankáře, vzali si oddechový čas. Nic nepomohlo! Naopak, vítěznou tečku za utkáním v podobě gólu do prázdné brány dal Jan Bílý.

V semifinále čeká Českou hokejbalovou reprezentaci snad ještě těžší zkouška, dosud neporažení Slováci. Bitva o finále se odehraje zítra od 21:15.

Ohlasy

Jaroslav Pavlík (asistent trenéra České republiky): Smekám před soupeřem, který s námi hrál velmi chytře, vyspělý hokejbal odzadu, od obrany. Věděli, v čem je jejich síla. Několikrát jsme v zápase měli štěstí, několikrát se však od nás odvrátilo. Na začátku zápasu měli poměrně dost šancí, ale pak to trochu ustálo. Střelecká převaha se nám poté vrátila až na konci. Ale říkám, výborný taktický výkon soupeře.

George Chanal (asistent trenéra Indie): Úžasná hra, úžasné publikum, skvělá atmosféra pro tento zápas. Český tým přišel s obrovským množstvím energie. Myslím, že jsme odolali bouřce a náš gólman byl perfektní, měl několik úžasných zákroků. Když jsme ubránili oslabení 3 na 5, hodně nás to povzbudilo. Ještě víc pak náš gól, ale Češi rychle odpověděli. Přeji jim hodně štěstí, protože oni jsou nejlepší tým, který jsme potkali, s jejich celkovou energií a silnou hrou. Chtěl bych také poděkovat fanouškům a všem v Pardubicích a celé České republice, kteří se na nás přijeli podívat.