Více Zavřít
Zápas

Češky padly s Kanadou a ve skupině končí druhé

7. 6. 2017 | Petr Sumbal
České hokejbalistky měly před sebou poslední a zároveň tu nejtěžší zkoušku základní skupiny turnaje. Postavily se hráčkám Kanady, obhájkyním zlatých medailí z posledních dvou světových šampionátů. Zápas to byl napínavý a pro český tým bohužel neúspěšný. Šancí si sice vytvořil dostatek, s jejich proměňováním to však bylo horší. Nakonec byla jedinou úspěšnou střelkyní českého týmu Horálková, ta už však jen v závěru utkání snižovala na konečných 1:2.

Po vyhraném zápase s USA si Češky daly pro příští utkání za úkol neplýtvat síly neustálým vysedáváním na trestné lavici. Tento plán se zbortil už v první minutě utkání, kdy byla vyloučena Kateřina Němcová. A Kanaďanky okamžitě trestaly. Střelou od modré čáry vstřelila svůj první gól na turnaji Michelle Marszová a Češky se ocitly v situaci, kterou dosud nepoznaly. Poprvé na šampionátu prohrávaly.

Po vlažnějším úvodu se české hráčky přeci jen s přibývajícím čase začaly probírat, s první šancí přispěchala Pavlína Horálková. Její pumelici však brankářka Kristen Sugiyamaová dokázala zneškodnit. O pár vteřin později mohla vyrovnat také Linda Hyksová, ale před poloprázdnou bránou jí míček přeskočil čepel hokejky. Na druhé straně se pak musela předvést také strážkyně české branky Kateřina Zechovská proti bekhendovému pokusu Lee Rattrayové, nejproduktivnější hráčky turnaje.

V závěru první části zápasu dostaly Češky ideální příležitost na vyrovnání v podobě dvojnásobné přesilové hry, jenže ani tehdy se diváci v Tipsport areně české branky nedočkali. Na střely české hokejbalistky první třetinu vyhrály 11:4, v tom nejdůležitějším, tedy gólech, však zaostávaly.

Ve druhé třetině se reprezentantky do žádných vyložených příležitostí dlouho nedostávaly. Naopak občas svou laxní rozehrávkou nabízely šance soupeřkám. Největší šance Češek v prostřední patnáctiminutovce přišla ve 25. minutě, kdy se sama na branku Kanady řítila Barbora Patočková. Tváří v tvář Sugiyamaové však neuspěla. Pardubické obecenstvo se nemohlo radovat ani o tři minuty později, střelu Němcové zastavila tyč. Od té se míček odrazil zpět do zad brankářky a pak ke smůle českých hráček mimo.

Ani v úvodu třetí třetiny to nepřišlo. Hrálo se čtyři na čtyři a před Sugiyamaovou se ocitly Křížová s Manhartovou. Prvně jmenovaná však nedokázala procpat míček do brány ani oslovit přihrávkou svou volnou spoluhráčku. V ještě větší šanci se poté ocitly Kanaďanky, ale Amanda Keanová i za pomoci teče jedné z českých hokejek, netrefila prázdnou bránu a odmítla navýšení hubeného náskoku svého týmu.

V době, kdy se Češky zrovna nadechovaly k závěrečnému tlaku se stalo to, co nikdo z domácích fanoušků nechtěl. Druhá kanadská radost. Na modré čáře se do míčku opřela Kristen Coozenová a Elysia Desmierová její práci pohotovou dorážkou dokonala. Trenér českého výběru Karel Manhart si okamžitě vzal oddechový čas a naplánoval hru bez brankářky.

Brzy na to šla Zechovská opravdu ven z brány a tlak Češek se navíc znásobil tím, že na trestnou lavici byla odeslána Američanka Johnstonová. Kýžená vstřelená branka přeci jen přišla, když se z dorážky trefila Pavlína Horálková. Na vyrovnání měly ovšem Češky už jen 28 sekund a bohužel se jim podruhé rozjásat Tipsport arenu nepodařilo. Ani tentokrát tak historicky první vítězství českých holek nad Kanadou nepřišlo, nejdůležitější zápasy ale teprve přijdou.

Ohlasy

Karel Manhart (trenér českého týmu): V první řadě musím pogratulovat vítězi, Kanada dnes hrála celých 45 minut. My jsme bohužel do zápasu vstoupili v půlce utkání. Začátek nám nevyšel dle představ, od toho se pochopitelně odvíjel celý výsledek.

Tyrel Spitzer (trenér Kanady): Byla to skvělá hokejbalová hra s velkým množstvím skvělých hráček na obou stranách a mohlo se to vyvíjet jinou cestou. Jsme šťastni, že jsme se odrazili a došli jsme jako vítězové do konce. Byla to skvělá hra, skvělé publikum a skvělá zkušenost, které jsme byli součástí.