Více Zavřít
Zápas

Stále neporaženy! Odpor Američanek zlomen skvělou druhou třetinou

6. 6. 2017 | Petr Dejnožka
Ani ve čtvrtém vystoupení v pardubické Tipsport areně nepoznaly české hokejbalistky pachuť porážky. Proti Spojeným státům se vítězství zrodilo díky skvělé druhé třetině z české strany, ve které se tým trenéra Karla Manharta prosadil hned třikrát. Kromě třech branek duel přinesl řadu vyloučení, trest do konce utkání pro Lindu Hyksovou a nepěkné zranění americké hráčky. Češky si to po výhře 3:0 rozdají v závěrečném duelu s Kanadou o vítězství v základní skupině.

Po dvou suverénních výhrách a ubojovanému vítězství proti Slovenkám čekal české hokejbalistky první zámořský celek. Spojené státy v dosavadním průběhu turnaje působily velmi jistým dojmem a ukázaly, že to s prolomením dlouhé „bramborové“ série myslí opravdu vážně. I v první třetině zápasu proti českým reprezentantkám předvedly svoji kvalitu. Trenér Karel Manhart dal důvěru na pozici brankářky opět Kateřině Zechovské, která si v první třetině připsala pět úspěšných zákroků.

O jeden více zaznamenala na opačné straně Carli Bekkeringová, která se nejvíce zapotila při dorážce Barbory Patočkové těsně mimo. Průběh první třetiny výrazně ovlivnila nedisciplinovanost našich reprezentantek, které soupeři nabídly hned tři přesilové hry. Dvakrát na trestnou lavici zamířila Lucie Manhartová, Spojené státy však v početní převaze Zechovskou v českém brankovišti výrazněji neohrozily.

Po bezbrankové první patnáctiminutovce se po návratu z kabin již skóre měnilo. Ve 21. minutě zápasu vymazala čisté konto ze statistik americké brankářky Barbora Patočková, která využila dobrého clonění Manhartové a skrytou střelou otevřela skóre zápasu. Češky předváděly v prostředním dějství velmi zodpovědný výkon a dostávaly Spojené státy pod souvislý tlak. Druhá gólová radost přišla při přesilové hře pět na tři, Pavlína Horálková využila křižné přihrávky Denisy Křížové a mezi betony prostřelila přesouvající se Bekkeringovou.

A to stále nebylo vše. V pokračující přesilové hře dostala na modré čáře nabito Veronika Volková, jejíž tvrdá rána k tyči skončila v americké síti! Za vedení 3:0 musela být předčasně ukončena druhá třetina, Kayla McCueanová byla nepříjemně naražena na mantinel Lindou Hyksovou a hrací plochu musela opustit v péči lékařů na nosítkách. Česká hráčka dostala za zákrok 5 minut + trest do konce utkání za vražení na hrazení a nabídla tak USA v úvodu třetí části pětiminutovou přesilovou hru.

Hozená rukavice z české strany nebyla hokejbalistkami Spojených států zužitkována. Kombinace v útočném pásmu byla narušena zbytečným faulem zámořské hráčky, která tak šanci na vstřelení kontaktní branky odmítla. Po návratu hráček z trestných lavic měly i nadále více ze hry svěřenkyně trenéra Karla Manharta, k další změně stavu již ale nedošlo.

Česká ženská reprezentace nakonec porazila Spojené státy 3:0 a připsala si do tabulky další tři body. Před posledním zápasem v základní skupině je jasné, že české ženy skončí nejhůře na druhé pozici, o konečném umístění a soupeři pro semifinále se rozhodne v zápase s Kanadou ve středu 7.6. od 19 hodin.

Ohlasy

Karel Manhart (hlavní trenér České republiky): To, co se stalo na hřišti, celou naši kabinu strašně mrzí. Doufáme, že se americká hráčka brzo uzdraví a že nebude mít nějaké větší následky. Pro nás jsou tři body výborné, protože zítra jdeme na Kanadu a ať to dopadne jakkoli, tak do semifinále půjdeme z prvního nebo druhého místa. To jsme chtěli, to byl náš cíl, dostat na semifinále Američanky nebo Slovenky. Splnili jsme to a jsme spokojení.

Gwen Ranqiust-Lemiux (trenérka USA): Věděly jsme, že český tým je velmi obratný s míčem. Má silné přihrávky. V tomto zápase bylo mnoho přerušení. Hrály jsme ve velmi špatné situaci. Jsem ale hrdá na své svěřenkyně, protože zůstaly silné až do konce.