Více Zavřít
Zápas

Těsná výhra, ale za tři body! Češi vyzráli na Portugalce

5. 6. 2017 | Martin Schwarz
Hokejbalisté České republiky dali v pondělí večer zapomenout na předchozí prohraný zápas, porazili totiž Portugalsko. Soupeř z jihu Evropy ovšem nedal nic zadarmo. Domácí hráči v první třetině navzdory velkému množství šancí neskórovali a poprvé zvedali ruce nad hlavu až před polovinou utkání, kdy kombinaci nádherně zakončil Radim Štěpáník. Češi potom hubený náskok 1:0 uhlídali až do konce základní hrací doby. Přestože nevyužili řadu přesilových her, berou důležité tři body do tabulky.

Čeští reprezentanti duel nezačali ideálně. Nejdříve si připsali střelu na branku, hned nato však zamířil pykat dvě minuty za vražení zezadu Pospíšil a oblíbenci domácího publika řešili první trable. Zvládli je však vyřešit na jedničku, gólman Šimara neměl v oslabení větší starosti. Na startu 7. minuty obdržel míček před brankoviště osamocený Wróbel, jenže prosadit se nedokázal, závěrečná klička do bekhendu mu nevyšla podle představ.

Svěřenci trenéra Kadlece nadále obklopovali hostující klec, ale všechna jejich zakončení zamířila buď těsně vedle branky, nebo do výstroje připraveného Medeirose. Během 11. minuty měl například obrovskou šanci Michal Dědič, když nastřelil břevno. Podobně blízko k oslavě gólu byl ještě před první sirénou Bacovský, také on však těsně minul prostor mezi třemi tyčemi. V úvodních patnácti minutách duelu branka nepadla.

Jak první třetina skončila, tak ta druhá začala – nevyužitou přesilovkou Čechů. Dokonce dvakrát po sobě. Sotva totiž odešel z trestné lavice Cerqueira, usedl za katr Cabral. Ani jeho vyloučení ovšem domácí nepotrestali, výsledek na kostce zůstával beze změny. Až do 22. minuty, kdy Tipsport aréna poprvé zajásala. Radim Štěpáník obdržel před brankoviště krásnou pobídku od Tomáše Wróbela a s přehledem míček zametl do sítě.

Domácí mužstvo se muselo soustředit i na obranu, protože pět minut před koncem prostřední periody poslal rozhodčí české mužstvo do tří. Ani v tomto případě ale snaživci se lvíčkem na prsou neinkasovali. Po třiceti minutách klání Česká republika držela těsný náskok 1:0.

Portugalci často faulovali a za další zákrok inkasoval dvě minuty těsně po začátku třetiny Duarte. Jenže jako ve všech předchozích případech, také nyní hosté početní nevýhodu ubránili, lepší možnost skórovat měl pouze Slanec, avšak přestřelil. I Portugalci si vyzkoušeli přesilovou hru, pokaždé ale narazili na připraveného brankáře Šimaru. Čechům nakonec k vítězství stačil jediný přesný zásah. Po prohře se Spojenými státy bodovali naplno, když vyhráli fotbalovým výsledkem 1:0.

Ohlasy

Jaroslav Pavlík (asistent trenéra České republiky): Pro nás velmi těžké utkání. Soupeř si byl evidentně vedom své síly a toho, že z posledních dvou šampionátů má náš skalp. Bylo vidět, že od toho se utkání odvíjelo. Nezačali jsme dobře, začali jsme oslabením. Zaplať pánbůh za tu jednu branku, protože jsme se hodně trápili. Měli jsme velké množství střel, které soupeř zblokoval, nemohli jsme najít cestu ke vstřelení branky. Je to vydřené vítězství.