Více Zavřít
Zápas

Šikovné ruce rozhodly! Češky berou z federálního derby dva body

5. 6. 2017 | Petr Dejnožka
V tradičním česko-slovenském derby se v ženské skupině bojovalo o umístění v elitní čtveřici. Po dobrém vstupu do utkání se tým trenéra Karla Manharta dostal do vedení zásluhou Denisy Křížové, o náskok ale po jedné z ojedinělých příležitostí Slovenek přišel. Zápas nakonec za stavu 1:1 dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých své šikovné ruce předvedly hokejbalistky Česka, jmenovitě Lucie Manhartové! Zisk dvou bodů je v tabulce udržel na první pozici, Slovenky jsou čtvrté.

Jako třetí v pořadí čekal české hokejbalistky na domácím světovém šampionátu tradiční soupeř. Se Slovenskem se každoročně zápolí o účast ve finále, před letošním mistrovstvím Češky svého slovenského soka v přípravě dvakrát porazily a i díky dvěma vysokým výhrám v úvodu turnaje bylo sebevědomí na české straně. Slovenky musely naopak napravit porážku se Spojenými státy, jenže ani do třetího vystoupení ve východočeských Pardubicích nevstoupily úplně nejlépe.

Češky měly od úvodního vhazování viditelnou převahu, působily živějším dojmem a po zásluze si vypracovaly i několik brankových příležitostí. Blízko prvnímu gólu byly zejména při dvou přesilových hrách v úvodu utkání, vedoucí trefa ale přišla až při rovnocenném počtu hráček na ploše. Skvělou individuální akci předvedla Denisa Křížová, která si z rohu hřiště vyběhla až do brankoviště a po efektní kličce podsunula balonek pod zkušenou brankářkou Tomčíkovou.

V probíhající první části měly české hráčky ještě dobré příležitosti na navýšení vedení, Lucie Manhartová ani Linda Hyksová však míček mezi tři tyče slovenské klece nenasměrovaly. České lvice měly v první třetině neuvěřitelný tlak, statistika střel na branku 17:2 doložila jasnou převahu Manhartova výběru. Po přestávce se ale obraz hry změnil. Celek ze Slovenska začal směrem dopředu kousat a ve 20. minutě dokázal zužitkovat přesilovou hru při vyloučení Kvasničkové.

Třetí střela na branku v podání slovenských žen skončila v síti poté, co Barbora Kežmarská dorazila za záda Kateřiny Zechovské zablokovaný pokus Kapustové a vyrovnala skóre důležitého utkání na 1:1. Vstřelená branka Slovenky povzbudila, v útočném snažení jim pomohla i dvojnásobná početní výhoda. V přesilovce největší příležitost Patrície Dzurinové skvělým zákrokem zlikvidovala brankářka Zechovská, která tak udržela po druhé třetině stav nerozhodný.

Ani ve třetím dějství se obraz hry nijak radikálně nezměnil. České reprezentantky se více držely na míčku a snažily se strhnout nerozhodný stav na svoji stranu, soupeř spoléhal na rychlé protiútoky. Jeden takový musela zastavit až česká brankářka, samostatný únik Patrície Dzurinové zastavila skvělým zákrokem. Ve zbytku třetí třetiny byla k vidění zejména řada zakázaných uvolnění v podání slovenského týmu, rozhodující gól ale nepřišel.

O vítězi a zisku bonusového bodu musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Oporou mezi tyčemi byla brankářka Kateřina Zechovská, která zastavila všechny pokusy slovenského celku a následně již jen s klidem sledovala, jak na opačné straně Lucie Manhartová přesnou střelou k tyči rozhodla o vítězství českého národního týmu!

Ohlasy

Karel Manhart (trenér Česka): Věděli jsme, že to bude těžké utkání, vždycky se jedná o vyhrocený zápas. Dneska nás ale bohužel zklamaly přesilovky, které jsme jindy proměňovali. Možná to bylo tím, že jsme hráli proti týmům, které byly trošku slabší než Slovensko v klasickém derby. Nicméně, my jsme to oddřeli, holky do toho šly naplno a jsou z toho krásné dva body.

Maroš Hric (asistent trenérky Slovenska): Po zápase s Američankami, kdy nám nevyšlo vůbec nic, jsme si sedli a probrali spoustu věcí. Dnes to bylo o sto procent lepší, máme bod, samostatné nájezdy byla loterie. Šťastnější vyhrál, i když dnes nás Češky jednoznačně přestřílely. Musím holkám říct, abychom i my častěji stříleli.