Více Zavřít
Týmy a zápasy

Závěr světového šampionátu: Zlatě-bronzová euforie a trvající slovenská nadvláda!

10. 6. 2017 | Petr Dejnožka
Dvanácté mistrovství světa v hokejbalu dopsalo poslední řádky. Plná porce 85 zápasů byla naplněna, mužská i ženská kategorie našla vítěze. Mužská reprezentace Slovenska získala potřetí v řadě titul mistrů světa a dokonala tak pověstný hattrick. Česká radost v závěrečný den v Pardubicích byla hned dvojnásobná, k bronzovým chlapcům trenéra Drahomíra Kadlece se přidaly i zlaté lvice, kterým po finálové výhře v prodloužení nad USA po právu patří titul světových mistryň!

MUŽI

Leckdo by si mohl myslet, že souboj o deváté místo příliš atraktivní hokejbal nenabídne. To však nebyl případ souboje mezi Finy a Italy. Zpočátku sice oba týmy chvilku vyčkávaly, co ten druhý předvede, ještě v průběhu první pětiminutovky se ale osmělily. Útočné kombinace nabídly zajímavé šance na obou stranách, lépe je ale dokázali využívat hokejbalisté Suomi. Ti nakonec také zvítězili poměrem 6:3 a přebrali pohár za 9. místo. Italové skončili na letošním šampionátu desátí.

Finsko – Itálie 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Pukema (Väänänen, Pohjola), 10. Kangas (Sirkkala, Leppäniemi), 13. Sirkkala (Uusimäki, Kangas), 20. J. Viitanen (Juvani, S. Pietsalo), 34. Pietsalo (Pohjola), 45. Leppäniemi (Kangas, Sirkkala) – 6. Di Giacomo (Bowers, Cerone), 26. Peragine (Velenosi, Fiacconi), 37. Bowers

Švýcarsko – Indie 5:0 kontumačně

Byla to dřina, ale třetí nejcennější kov z hokejbalového šampionátu nikam nepoputuje. Reprezentanti České republiky zvládli poslední zápas na turnaji, v němž proti Řecku usilovali o bronzové medaile. Hráči se lvíčkem na prsou rozjeli tažení za výhrou v první třetině, během níž získali náskok 2:1, po třiceti minutách to bylo dokonce 4:2 pro domácí borce. Ačkoli Řecko na začátku posledního dějství vývoj zdramatizovalo, vyrovnat nestihlo. Češi zvítězili 4:3 a jsou bronzoví!

Česko – Řecko 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Soukup (Špaček, Štěpáník), 9. Kudela (Wróbel), 22. Rejthar (Bílý, Kubeš), 27. Wróbel (Fejfar, Kruček) – 4. P. Arkalis (Kakivelos), 24. Pitsikoulis (Kuzmarski, Vagenas), 31. Kuzmarski (Pitsikoulis, Hinios)

Tým Spojených států amerických se po překvapivém vypadnutí ve čtvrtfinále s Řeckem rozhodl, že si alespoň dokráčí pro páté místo. Včera porazil Švýcarsko 6:3, dnes po třech gólech ve druhé třetině vedli nad Portugalskem 3:1. Američané měli více ze hry po celý, i když šance byly k vidění na obou stranách. Důležitou součástkou výhry Spojených států byl gólman Jonathan Rethage a také Jorden Senecal a Josh Merchant, kteří zařídili dva rychlé góly ve druhé periodě za dvacet vteřin. Ve třetí části už to byla jasná dominance Spojených států, které přidaly dalších pět branek a berou celkové páté místo po vítězství 8:2, Portugalsko končí šesté.

USA – Portugalsko 8:2 (0:0, 3:1, 5:1)

Branky a nahrávky: 17. Merchant (Ruiz), 17. Senecal (Merchant, Bayne), 27. Ruiz, 35. Hickey (Ruiz, Housser), 37. Sullivan (Hildreth), 37. Sullivan (Daugherty, Bayne), 43. Senecal (Carter), 44. Bayne (Gregory) – 19. David (MacBeth), 39. C. Creador (Duarte, MacBeth).

Poslední utkání v pořadí dvanáctého mistrovství světa v hokejbalu nabídlo parádní podívanou, přehlídku desíti branek, skvělých brankářských zákroků a nespoutanou slovenskou radost. Obhájci titulu ze Slovenska dokázali ve východočeských Pardubicích dokonat zlatý hattrick i přesto, že si v zápase promarnili tříbrankové vedení! Rozhodující trefu vsítil v přesilové hře 115 vteřin před koncem Patrik Svitana a rozhodl o tom, že Slováci po výsledku 6:4 získali zlaté medaile potřetí v řadě!

Slovensko - Kanada 6:4 (3:2, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. Martinusík (Rampáček, Titka), 1. Hrivnák (Maděra), 8. Oravec (Bujdák, Hrivnák), 29. Rampáček (Titka, Kollár), 44. Svitana (Bujdák, Oravec), 45. hrivnák (Oravec, Svitana) – 8. Laurencelle (Martel, B. Yetman), 9. Martel (Escott, Du. Kelly), 27. Martel (Azevedo, Laurencelle), 28. Power (O´Keefe, Dy. Kelly)

ŽENY

Italské hokejbalistky si z východočeských Pardubic nakonec odvezou pátou příčku. I přesto, že v základní skupině proti Britkám prohrály, v důležitém dvojzápase nepovolily ani jednu branku. Po úvodním výsledku 3:0 byl průběh hry v závěrečném zápase turnaje velmi podobný. O rozdílovou a nakonec i vítěznou trefu se, stejně jako v prvním případě, postarala Nicole Corrierová. Itálie končí po vítězství 2:0 na světovém šampionátu pátá, Britky opět poslední.

Itálie – Velká Británie 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Corrierová (Mirachiová), 33. Mormileová (Piccittová)

Bilanci čtyř zlatých medailí z pěti šampionátů kanadské hokejbalistky nerozšířily, přesto z Pardubic nepojedou s prázdnou. Nezaváhaly totiž v zápase o bronz se Slovenskem. Vysílené, leč statečně bojující Evropanky se za stavu 0:1 držely na dostřel až do konce druhé třetiny, pak ale jejich naděje definitivně vzaly za své. Kanada závěr ovládla a po vítězství 5:0 končí třetí, naopak Slovenky se vůbec poprvé musí obejít bez cenného kovu.

Kanada – Slovensko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Rattrayová (Desmierová, Pickfordová), 30. Rattrayová (Francisová, Swansonová), 30. Kuriová, 38. Keanová (Marszová), 42. Kuriová (Traversaová, Keanová).

Čeští hokejbalisté už zlato domů vrátit nemohou, a tak se veškerá tíha zodpovědnosti přenesla na ženský národní výběr. Ve finále Češky nastoupily proti USA, které překvapivě v semifinále skolily favorizovanou Kanadu. Po bezbrankové první třetině se obě mužstva jednou prosadily ve druhé části utkání. Ve třetí třetině se Češky dostaly dvakrát do vedení, Američanky však pokaždé našly odpověď. Prodloužení trvalo pouhých 55 sekund. Pak se prosadila Aneta Lédlová a vystřelila zlato pro Českou republiku!

Česká republika – USA 4:3 po prodloužení (0:0, 1:1, 2:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Křížová, 32. Němcová (Lédlová), 34. Kubínová (Patočková), 46. Lédlová (Kosinová) – 17. Foleyová (Bronsonová, Fradeová), 32. Strohmierová (Fradeová, Stewartová), 44. Pfundtová (Stewartová, Bronsonová).